Ornamentas – raštas iš vieno ar kelių ritmiškai pasikartojančių elementų. Liaudies mene ornamentas užima svarbiausią vietą. Jis yra vienas iš seniausių elementų, kuriais žmogus išreiškia savo grožio pajautimą. Pagal motyvus Lietuvoje ornamentą skiriame į 1) geometrinį, 2) augalinį ir 3) gyvūninį.
Geometrinis ornamentas

Geometrinis ornamentas yra pats seniausias, jis sudarytas iš tiesių, lenktų linijų ir taškų. Lietuvoje kai kurie geometrinio ornamento elementai ilgainiui įgavo savus pavadinimus: eglutė, dantukai, langučiai, kryputė, lankeliai. Šių motyvų dažnai aptinkame audiniuose, medžio drožiniuose, keramikoje. Iš geometrinio ornamento reikia išskirti segmentinę žvaigždę apskritime, dažnai matomą liaudies medžio dirbiniuose (verpstėse ir prieverpstėse).
Augalinis ornamentas

Augalinis ornamentas – tai įvairių formų augalų pasaulis. Dažniausiai vaizduojamos tulpės (lelijos), kurios savo pirmine forma žinomos Lietuvoje jau žalvario amžiuje. Augalinis ornamentas mėgstamas liaudies audiniuose, skrynių tapyboje.
Gyvūninis ornamentas

Gyvūninis ornamentas Lietuvoje mažiau paplitęs. Dažniausiai vaizduojamos arklio ir paukščių galvos ar visas paukštis. Šiuos motyvus aptinkame namo ir klėties stogo kraštuose, skrynių tapyboje, kryžiuose.